Jak fotografować w czasie niebieskiej godziny

by admin

Niebieska godzina jest jedną z najlepszych pór dnia do robienia zdjęć, ponieważ światła mieszają się z naturalnym światłem, które przybiera odcienie niebieskie, a kolory są nasycone.

Możemy być tego świadkami codziennie przy dwóch okazjach: przed wschodem i po zachodzie słońca. Jeśli jesteście początkujący, polecam zacząć od niebieskiej godziny przy zachodzie słońca, ponieważ łatwiej jest ją złapać. Kiedy słońce zachodzi, niebo stopniowo ciemnieje, zapalają się światła miasta i od tego momentu, aż niebo staje się całkowicie czarne – trwa niebieska godzina. Rano jednak jest odwrotnie. Zaczyna się na kilka minut przed zgaszeniem świateł ulicznych, przed wschodem słońca. W tych dwóch przypadkach, czas trwania tego fotogenicznego momentu trwa kilka minut, więc warto jest mieć dobrze przemyślane zdjęcie, które chcemy zrobić aby jak najlepiej wykorzystać ten mały czas, jaki mamy na zrobienie zdjęcia.

Uważajcie na ton nieba. Przygotuj się wcześniej aby zacząć wypróbowywać klatki, do czasu aż światło nabierze upodobanego przez ciebie tonu.

Wykorzystajcie odbicie. Morze, rzeka, kałuża wody, witryna sklepowa… mogą działać jak lustro i pomóc nadać zdjęciom twórczy charakter.

Dowiedz się o oświetlonych budynkach. Zazwyczaj we wszystkich miastach najważniejsze i najbardziej rozpoznawalne budynki w mieście są oświetlone. Niektóre miasta zapalają je codziennie, a inne w celu zaoszczędzenia pieniędzy, zapalają je tylko w weekendy. Są one dobrym motywem do przedstawienia z tym szczególnym światłem niebieskiej godziny.

Dodajcie ruchome światła. Jeśli w kadrze umieścimy jakąś drogę często uczęszczaną przez samochody, przy użyciu wolnej ekspozycji, uzyskamy obraz pełen dynamizmu.

Podobne: