Czego wystrzegać się jeśli chcesz zostać lepszym fotografem?
Kiedy zaczynamy robić zdjęcia, wszyscy chcemy stać się lepszymi fotografami. Nawet jeśli nie zamierzamy poświęcać się fotografii zawodowo i chcemy aby pozostała jedynie hobby, które pomaga nam wyrazić siebie lub w pewien sposób oderwać się od otaczającej nas rzeczywistości. Faktem jest, że aby doskonalić się w tej dyscyplinie artystycznej, istnieje szereg zachowań, których powinniśmy unikać.
Zaufanie do szczęścia – jest to szczególnie aktualne, gdy zaczynamy. Kiedy jeszcze nie opanowaliśmy fotografii i/lub naszego aparatu. Jestem pewien, że nie raz zdarzyło ci się, że zacząłeś robić zdjęcia i nagle znalazłeś wspaniały kadr, którego nawet nie wiesz, jak udało ci się uchwycić. Bycie lepszym fotografem oznacza między innymi dokładną wiedzę o tym, co dzieje się po kliknięciu, a także o tym, co czyni zdjęcie dobrym lub złym. To nie jest tak, że dobrzy fotografowie robią dobre zdjęcia nie wiedząc jak. To znaczy, dobrzy fotografowie nie ufają ślepo szczęściu. Dobre zdjęcia, z reguły, powinny być zawsze obrabiane. A jedynym sposobem pracy nad zdjęciem jest wiedza, co mamy przed sobą, co chcemy osiągnąć, jak powinniśmy pracować na poziomie kompozycji aby to osiągnąć i przede wszystkim wiedzieć jak działa sprzęt fotograficzny, który mamy w rękach abyśmy mogli uchwycić to co chcemy.
Niedrukowanie zdjęć – kolejna z wad fotografii cyfrowej: przyzwyczailiśmy się do oglądania naszych obrazów zawsze na ekranie. A prawda jest taka, że zdjęcie nie wygląda tak samo na papierze jak w wersji cyfrowej. Nie tylko ze względu na jakość wydruku lub wrażenia, które może wywołać, mając swoje zdjęcia fizycznie w rękach. Oglądanie obrazów w tak różnych formatach może sprawić, że docenisz rzeczy, które mogły zostać przeoczone podczas ich oceny na nośniku cyfrowym. Wybierz swoje najlepsze zdjęcia, znajdź dobre laboratorium fotograficzne i drukuj. W ten sposób będziesz stopniowo budować swoją własną kolekcję zdjęć z najlepszymi z nich